خرید ماکت ماشین یکی از سرگرمی های بسیار جالب که از گذشته ادامه داشته جمع آوری ماکت ماشین است . در این مقاله آوین مارکت سعی خواهد کرد تا شما را بصورت خلاصه با این سرگرمی و روش های خرید ماکت ماشین با کیفیت با کمترین بوجه آشنا کند.

خرید ماکت ماشین خرید ماکت ماشین

ماکت لامبورگینی خرید ماکت ماشین

چرا ماکت ماشین ؟

اتومبیل هایی وجود دارند که ار نظر تعداد تولید بسیار کمیاب می باشند و معمولا علاقه مندان به اتومبیل امکان مشاهده این اتومبیل ها را از نزدیک پیدا نمی کنند از این رو کارخانه های تولید مدل اتومبیل سعی می کنند در کنار تولید ماکت های اتومبیل های رایج ,تولید ماکت های اتومبیل های کمیاب و کلاسیک را در دستور کار خود قرار دهند . شباهت این ماکت ها به ماشین واقعی آنقدر زیاد است که علاقه مندان اقدام به خریداری و جمع آوری این مدل ها می کنند.

ماکت ماشین و اجازه ساخت شرکت های تولید ماکت تنها با اجازه رسمی از شرکت های تولید کننده اتومبیل می توانید ماکت های ساخت آن کارخانه ها را تولید کنند.به عنوان مثال ممکن است شرکت مایستو تنها اجازه ۱۰ مدل از محصولات مرسدس بنز را داشته باشد که البته شرکت های تولید کننده ماکت با پرداخت هزینه های زیاد موفق به دریافت مجوز می شوند.

ابعاد ماکت های ماشین : در میان علاقه مندان به خرید ماکت ماشین یکی از مهمترین موارد ابعاد ماکت ها می باشد که از محبوب ترین ابعاد یعنی ۱:۱۸ و ۱:۲۴ شروع و تا ابعاد ۱:۶۴ ادامه خواهد داشت. در چارت زیر ابعاد ماکت های ماشین بطور خلاصهتوضیح داده شده است

همانطور که ذکر شد ابعاد در خرید ماکت ماشین در بین علاقه مندان بسیار مهم است . محبوب ترین سایز ماکت های ۱:۱۸ می باشد , در این ابعاد طول ماکت حدود ۳۰ سانتیمتر می باشد .این ابعاد را می توان رایج ترین سایز در بین کارخانه های تولید ماکت دانست.معمولا در این سایز تمامی درب های ماکت ها باز می شوند و دقت بسیاری در ساخت و حفظ کیفیت آنها می شود

ابعاد بعدی که بسیار در بین خریداران ماکت ماشین محبوب است ابعاد ۱:۲۴ می باشد. طول ماکت ها در این ابعاد حدود ۲۳ سانتیمتر می باشد. قیمت این ماکت ها بسیار کمتر ازابعاد ۱:۱۸ می باشد اما بیشتر کارخانه های تولید کننده ماکت ماشین سعی می کنند تا کیفت ماکت های ۱:۲۴ در سطح قابل قبولی حفظ شود و گاهی در سطح ماکت های ۱:۱۸ باشند

خرید ماکت ماشین خرید ماکت ماشین

ماکت ماشین خرید ماکت ماشین

جمع آوری ماکت ماشین در گذشته نه چندان دور تبدیل به نوعی سرمایه گذاری شد بطوری که علاقه مندان این ماکت ها پس از خریداری آنها بطور بسیار دقیق از آنها نگه داری می کردند تا پس از مدتی ارزش آنها افزایش یابد حتی بعضی از علاقه مندان ماکت های خود را از جعیه خارج نمی کردند تا ماکت بطور کامل حفظ شود .به عنوان مثال ماکت ماشینی که در سال ۱۹۹۵ به مبلغ ۲۰ دلار خریداری شده اکنون ارزشی معادل با ۸۰ تا ۱۰۰ دلار دارد. تنها نکته منفی این سرگرمی در گذشته قیمت بسیار بالا و تنوع کم این محصولات بوده اما امروز ماکت های ماشین با تنوع و کیفیت بسیار بالاتر و قیمت پایین تری قابل خریداری هستند.

معرفی برخی از برند های تولید کننده ماکت اتومبیل ۱.برند Maisto میستو یک برند آمریکایی چینی می باشد که در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده . تخصص این کارخانه تولید ماکت فلزی ماشین و موتور می باشد.برخی از تولیدات این کارخانه به شرح زیر است: Special Edition: مدل های بسیار با کیفیت و استاندارد که معمولا به ابعاد ۱۸/۱ و ۲۴/۱ هستند Assembly Line: در این سری قطعات مدل های در اختیار علاقه مندان قرار داده می شود تا ماکت های ماشین را مونتاژ کنند. GT Racing: مدل اتومبیل های مسابقه ای آلمانی که در مسابقاتی همچون lemans شرکت می کنند AllStars : ماکت ماشین های اسپرت شده با چرخ های بزرگتر Pro Rodz Pro Street: مدل ماشین های اسپرت شده کلاسیک آمریکایی همچنین این کارخانه ماکت های موتور بسیار با کیفیتی تولید می کند.

۲.برند bburago :

بوراگو یک برند بسیار با سابقه ایتالیایی می باشد که محصولات خود را با کیفیت بسیار بالایی تولید می کند . این کارخانه در سال ۲۰۰۷ در مالکیت برند Maisto قرار گرفت . ماکت های تولید شده توسط این کارخانه در دهه نود اکنون بسیار گرانتر خریداری می شوند. بوراگو یکی از اولین کارخانه هایی بود که ماکت خود را در ابعاد ۱/۱۸ تولید کرد. همچنین موتور ماکت های تولید شده توسط این کارخانه با جزییات دقیق تولید می شوند.

۳.برند Welly :

ویلی یکی از برند های شناخته شده در زمینه تولید ماکت ماشین است که در سال ۱۹۷۹ تاسیس و بیش از ۳۰۰۰ کارمند دارد.این کارخانه در چند سال گذشته کیفیت محصولات خود را بطور قابل ملاحظه ای افزایش داده و اکنون با برترین کارخانه های تولید اتومبیل همکاری دارد همچنین این کارخانه در تولید ماکت موتور و ماکت های بسیار کوچک ۸۷/۱ تخصص دارد

۴.Motormax: یکی از برند های شناخته شده ماکت ماشین در چین است. بیشتر محصولات خود را در ابعاد ۱/۱۸ و ۱/۲۴ تولید می کند , یکی از شاخه های تولید شده در این کارخانه ماکت های American-Classics می باشد که تشکیل شده از ماکت ماشین های کلاسیک آمریکایی است.

[ess_grid alias=”grid-2″]

نگهداری از ماکت های ماشین کارسختی نمی باشد و امروزه امکان خرید مدل های بسیار با کیفیت و ارزان فراهم شده است . چند نکته در نگهداری و خرید ماکت ماشین :

۱.نگهداری از ماکت ماشین : افرادی که قصد دارند که بصورت حرفه ای ماکت ماشین جمع آوری کنند باید به شرایط نگهداری آنها نیز دقت کنند .

۲.به قیمت ها و اخبار شرکت های تولید کننده دقت کنید: با در اختیار داشتن لیستی از ماکت های ماشین خود و بررسی قیمت ها پس از مدتی می توانید متوجه شوید که کدام مدل از ماکت ها افزایش قیمت داشته و برای خرید بعدی خود برنامه ریزی کنید.

۳.تولیدات جدید را خریداری کنید : شرکت های تولید کننده ماکت معمولا تولیدات جدید خود را باعجله به بازار عرضه می کنند و این تولیدات پس از مدتی از دسترس خارج می شوند که همین امر سبب افزایش قیمت و کم یاب شدن آنها می شود.